среда, 12 март 2008  ::  Бр. 13749
Маркетинг Контакт Импресум Претплата Пријатели Архива
Излегува секој ден освен недела. Првиот број излезе на 11.11.1963 год.
 
НАСЛОВНА Вести Економија Скопска Балкан Црна хроника Култура Life Style Спорт Stars Свет Од почеток Видео


СПОРЕД СВЕТСКАТА АГЕНЦИЈА ЗА ПОСЕТЕНОСТ НА ИНТЕРЕНЕТ САЈТОВИ


ВЕЧЕР е лидер! Најчитан македонски медиум на интернет


Според светската агенција која следи читаност и пристап на интеренет страници, alexa.com. Од сите постоечки сајтови во Македонија ВЕЧЕР е на десетто место. А споредено со сите други медиуми (весници, неделни магазини, телевизизи и радио станици), сајтот на ВЕЧЕР е на прво место според читаност во Македонија!
Најпознатата свестска агенција за следење на читаност на интернет страниците во светот, alexa.com ги дава податоците и за пристап, односно читаност на интернет страниците во Македонија.
Македонците користат интернет помалку од Хрватите, но последниве година дена пристапот до интернет во Македонија е зголемен повеќе од 20 проценти, и веќе се доближуваме до Бугарија и Србија, а далеку сме пред Црна Гора и Албанија.

Пред речиси две години ВЕЧЕР го смени сопственикот. Бојо Андрески, сопственик на Европскиот универзитет, го купи весникот и постави нова уредувачка и новинарска екипа. Читаноста на весникот според продаден дневен тираж е покачена за 400 насто, или четири пати, а на интеренет - читаноста е зголемена 560 проценти, или повеќе од пет пати.

ВЕЧЕР на интеренет дневно го читаат просечно околу 25.000 читатели, од кои - 78% се од Македонија, 3% од Србија, 2% од Бугарија, 1,2% од Хрватска и по 1,1% од Холандија, Белгија, Украина, Германија...

Со оглед на фактот дека интернет следи помладата популација, која е образовно и финансиски доминантна во општеството, во рамките на таа целна група ВЕЧЕР е најчитан весник во државата! Ако се земе фактот дека за огласувачите по весниците не е најважен тиражот, туку комбинација на тиражот и фактот дали весникот е читан кај целна група која има пари да купува, тогаш ВЕЧЕР има најголем потенцијал и перспектива во однос на сите дневни и неделни весници во државава.

Ги објавуваме податоците од светската агенција alexa.com. Во неа се наведени бројки и факти. За жал, ќе се види дека многумина лажно ја претставувале својата величина на пазарот. Бројките се тие што се, мерени од светски, стручни и независни агенции.

Весниците како Време и Шпиц на графиконот на успех се на дното, или што би рекол нашиот систем-администратор, Време и Шпиц на графиконот се тиња! Најпосле, кој колку работел, толку и добил.

КОИ МЕДИУМИ НАЈМНОГУ СЕ ЧИТААТ НА ИНТЕРНЕТ
1. ВЕЧЕР
2. ВЕСТ
3. ДНЕВНИК
4. А1
5. УТРИНСКИ ВЕСНИК

Кои се 15 најчитани интернет сајтови во Македонија
1. idividi.com.mk
2. on.net.mk
3. kajgana.com
4. tocka.com.mk
5. t-mobile.com.mk
6. zazabava.com
7. blog.com.mk
8. kadevecer.com.mk
9. badijala.com
10. vecer.com.mk

______________________________________
11. vest.com.mk
12. dnevnik.com.mk
13. a1.com.mk
14. 365.com.mk
15. utrinskivesnik.com.mk

Извор: alexa.com

Александар СРБИНОВСКИ


Статијата е прочитана 15417 пати. #

Зошто мојот коментар не излегува на Web страницатa?

Оставете коментар за објавената вест
Сите полиња се задолжителни!

Од кого:


Коментар: 


*Ве молиме впишете ја шифрата и притиснете испрати
ASP CAPTCHA Generator 

    
svetle, 12.03.2008 18:29:47
VECER super ste prodolzete taka.Cestitki.
12.03.2008 18:29 | (121) | Like
Urednikot na www.Makedonija.tv, 12.03.2008 18:19:16
Se raboti za "hits" ili udari na stranicata, sto ne e isto so individualni posetiteli (distinct hosts ili visitors). Vo ime na http://popovashapka.com moze da kazeme deka vo eden ist den imase poveke od 100,000 hita na edna i ista stranica sto zboruvase za protesti na Makedonskata Dijaspora pred Stejt Departmentot i Belata Kukja (Avgust 2001). Ne mi e poznato kolku web stranici imaat takva posetenost (interes za tekstovite ili sodrzinite). Vo odnos na Makedonija.tv nasite posetiteli se recisi 75% postojani postiteli (isti lugje koi sto se vrakaat za servis).
12.03.2008 18:19 | (63) | Like
acko, 12.03.2008 18:08:04
A koj go cita na internet ........Mislam deka Latas po celi noki sedi i sam si gi cita tekstovite.Inaku nema objasnuvanje kako vakov vesnik dojde da bide najcitan na primer pred VREME.........
12.03.2008 18:08 | (52) | Like
zograf, 12.03.2008 17:41:14
sekoe utro zapocnuva so kafe i VECER ONLINE SEKOJA CES MAJSTORI NAJDOBRI STE CESTITAM SAMO NAPRED...
12.03.2008 17:41 | (49) | Like
Kozle, 12.03.2008 17:06:20
Tocno, mozebi e megju najcitanite na internet zaedno so Vest. I vesnikot e si e ok, ama samiot fakt deka Latas e urednik te tera da ne go kupis.
12.03.2008 17:06 | (43) | Like
NACIONALIST, 12.03.2008 16:57:29
Cestitki za VECER i gospodinot Latas, ova e za sekoja pocit
12.03.2008 16:57 | (58) | Like
ОВА НЕ ВИ ТРЕБАШЕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!, 12.03.2008 15:19:52
„Весниците како Време и Шпиц на графиконот на успех се на дното, или што би рекол нашиот систем-администратор, Време и Шпиц на графиконот се тиња! Најпосле, кој колку работел, толку и добил.“
12.03.2008 15:19 | (80) | Like
Педро, 12.03.2008 15:16:46
Е со оваа глупост на „Вечер„ (на трафика од два примерка дневно им се враќаат три), оној блесавиот ЈАНКО ЈАДИ БУРЕК е серизно загрозен. Леле, леле, леле...
12.03.2008 15:16 | (60) | Like
Buda, 12.03.2008 15:13:41
Site vie sto pisuvate deka vesnikot bil gjubre, a doagjate i ostavate komentar negativen dokazuvate deka ustvari i samite vie go citate. A toa ocigledno se odrazilo u brojkata. Vecer treba da vi se zablagodari i da vi dade orden. Napred vecer, Cestito, sajtot i sodrzinata se stvarno odlicni.
12.03.2008 15:13 | (68) | Like
Иселеник, 12.03.2008 14:30:58
Лажги со опашки.
12.03.2008 14:30 | (49) | Like
templar, 12.03.2008 14:17:42
Убаво весниче. Личи на Вечерни новости од Белград. А зошто немате и малјку хумор, па да се смееме и да видат дека имаме отворен систем на управување во нашата земја.
12.03.2008 14:17 | (92) | Like
od nekojsi, 12.03.2008 13:38:11
mislam deka treba da obrnete poveke kvalitet na hartijata na vesnikot. Uzasna e! ne se vregajte, ova se sugestii za da bidete podobri.
12.03.2008 13:38 | (54) | Like
zoko od aerodrom, 12.03.2008 13:06:29
za ovie sto ljubomorat i sto se skeptici za vesnikov samo da im kazam ako ne im se dopaga neka citaat utrinski so erol rizaov.A stom veke davaat komentari znaci go citaat vesnikov i sakale da priznaat ili ne interesen e.Pozdrav i prodolzete taka.
12.03.2008 13:06 | (53) | Like
nekoj, 12.03.2008 12:57:57
da vi kazam deka vo Obedineti Arapski Emirati sajtot e blokiran.zaradi "gola vistina".pozdrav od Abu Dhabi
12.03.2008 12:57 | (82) | Like
Internet Analyst, 12.03.2008 12:55:28
Alexa e glupost. Ako ova e seto spored ocenkite na Alexa.com, togas ova seto e veter. Ako ima nekoja kompanija kako 'hitwise.com' vo Makedonija, koja ima pravo do 'web stats' na internet stranicite vo Makedonija, samo nejzinite izjavi bi bile tocni. Alexa samo raboti spored lugjeto koj go imaat instalirano 'Alexa Toolbar' i toa se mnogu, mnogu malce lugje (internet korisnici). Alexa e nisto.
12.03.2008 12:55 | (86) | Like
cutar, 12.03.2008 11:22:58
Znaci ne e do vestite tuku do nacinot na koj kec se ovozmozi da se dojde do vestite.
12.03.2008 11:22 | (46) | Like
kocani, 12.03.2008 11:13:14
pa koj e ulav pari da dava za VECER ako ima doma internet ke razgleda malku zolta stampa ,a ako ne ke si kupe dnevnik i vreme. zatoa e najcitan na internet
12.03.2008 11:13 | (72) | Like
dnevnik, vest, utrinski, 12.03.2008 11:02:30
jebi ga... koj je prv.. taj je najbolji... ustvari... sve e relativno... a relatvivnosta e sostojba na umot.. sto ke posakas toa ke imas... vie imate citanost, a nie tiraz
12.03.2008 11:02 | (57) | Like
Miki, 12.03.2008 10:16:02
vecer se cita za da se vidi do kade odi nasata glupost i nepismenost, samo kako orientir. Nikoj normalen nema da dade pari na trafika za ova gubre. Sramno za Makedonija
12.03.2008 10:16 | (52) | Like
PATRIOT, 12.03.2008 09:15:26
CESTITKI NAJDOBRI STE SAMO TAKA PRODOLZETE.
12.03.2008 09:15 | (89) | Like
MAKEDONEC1111, 12.03.2008 08:58:24
pozdrav do vas vecer
12.03.2008 08:58 | (54) | Like
NIKOLA M BT, 12.03.2008 08:18:19
SAMO DA VI KAZAM DEKA AKO I OVOJ KOMENTAR NE MI GO OBJAVITE,POVEKE NE VE CITAM.SRAMOTA.EDEN PO EDEN SITE KE VE OTKACAT.
12.03.2008 08:18 | (59) | Like
Fazli luik-Melbourne, 12.03.2008 08:12:01
Najprvin najiskreni cestitki do celata ekipa na Vecer, za vashata makotrpna rabota ,shto ni ovozmozhuvate preku vasheto spisanie da bideme informirani shto se slucuva kaj nas i svetot.So pocit od Melburn, inaku poteknuvam od Sv.Klimentoviot grad,Makedonskiot Eurosalim-OHRID-OHRID.
12.03.2008 08:12 | (88) | Like
za latas, 12.03.2008 08:11:09
Latas e idiot...so vregjanje na drugi i tresenje zeleni muabeti kreva fama i citanost...se e dobro kaj vesnikot osven Latas
12.03.2008 08:11 | (74) | Like
SCG, 12.03.2008 08:08:54
I pokraj toa sto imam zamerki na ureduvackata politika na vecer fakt e deka sto se odnesuva do internet izdanieto vecer e najdobar, i mi ovozmozuva sekoe utro so kafence i dorucek da procitam se sto me interesira. Latas kolku i da me nervira mora da se kaze deka covekot si ima stav sto e denes mnogu retko. E sega negoviot stav za nekoi prasanja se kosi so mojot no toa e. Sepak za dneven vesnik mislam deka citanosta se meri spored prodadeni primeroci. Ako sakate da bidete uste pouspesni vi predlagam da ja namalite cenata na 10 denara, ne od pricina deka 15 denara se mnogu tuku od faktot sto za pomali pari, a vo slucaj na spic i za bezpari gi ima istite informacii.
12.03.2008 08:08 | (64) | Like
Mилан, 12.03.2008 07:50:23
Alexa е сајт кој не ги покажува точно податоците, затоа што ги регистрира само посетите на тие што имаат инсталирано Алекса тулбар. Кликнете на иконите на сајтметрите на на A1, Утрински и Вест, ќе видите колку всушност посети имаат тие медиуми. И друго сите знаеме дека новинарите во Вечер се рангираат според читаност и дека тие сами си кликаат F5 (refresh)
12.03.2008 07:50 | (80) | Like
Bac, 12.03.2008 07:35:30
Cestitki !!!!!!!!!!!!!!!!
12.03.2008 07:35 | (70) | Like
pssttt, 12.03.2008 07:29:05
E Alek imbecil kako tebe drzi naopacki dneven pecat.SAMO----VECER.A posetete go sajtot www.bratlube.com kolumna za "KODOSITE i kje vidite koj i koe govedo go ureduva aALEK ALEK OOO BULJASI KURAVTE....
12.03.2008 07:29 | (49) | Like
Do Guliver, 12.03.2008 07:27:31
Sampion si Guliver:):):) Se kladam vo 100 marki deka ne znaes da citas, posto da znaese ke svatese koj e i sto e Latas, i kolku informaciive vo vesnikov se selektivni!!! Bravo za Latas koj vodi na listata PARTISKI PODLIZUVACI I LAZGOVCI!!!!!!
12.03.2008 07:27 | (51) | Like
Нотка, 12.03.2008 05:27:29
Мислам дека сето ова погоре кажано е невистина бидејќи вистината во Вечер одамна се искривоколчува.Толку сте пристрасни кон се што е врзано за власта (препишувајќи и само успеси)што и да не се сака човек ќе се запраша што се добива за возврат.Со еден збор каков ви е газдата и гл.уредник таков е и весникот.Не ми е јасно досега да не се објави ниту еден коментар веќе подолго време што само по себе говори дека вистината Ве боли.Таква цензура нема нигде,а богами и затоа секое објавување на *Вашиот најпосетуван сајт * не случајно се чека по 5-6 часа,значи да се преконтролира се.Впрочем весникот Вечер затоа служи за завиткување а богами и за забришување.Сигурен сум дека и ова денес нема да се објави.
12.03.2008 05:27 | (105) | Like
viper, 12.03.2008 05:25:41
spored alexa prijateli.com.mk se na prvo mesto..
12.03.2008 05:25 | (63) | Like
Ole - pozdrav do Beti-Detroit, 12.03.2008 05:06:56
BRAVO "Beti-Detroit".-Milo mi e sto nadaleku se "gleda" koj e "Vecer" odnosno Latas.Zalam NAVISTINA zalam sto ovoj vesnik bese so generacii nadaleku omilen citan i pocituvan a sega e UZAS. Ocigledno Latas e SLEP a slepi se i negovite sopartijci.Se nadevam deka nekoj KE SE OSVEATI i ke go SPASI "Vecer". LEGENDARNIOT "Vecer" GO ZASLUZUVA TOA - LATAS ODI SI
12.03.2008 05:06 | (60) | Like
london, 12.03.2008 04:36:51
do redakcijata:se e vo red,no ocajno vi treba nova veb strana. ve molam smenete go izgledot. pozdrav
12.03.2008 04:36 | (92) | Like
Biljana, 12.03.2008 03:35:34
Stom ste dobile takvi podatoci,voopsto ne e potrebno da se spomenuva rabotata na Vasata konkurencija,zasto da ne bide pa posle " Fali me usto da ne te rascepam".
12.03.2008 03:35 | (56) | Like
beti-detroit, 12.03.2008 02:14:25
ako e taka,togas cestitki do vas.no od moj aspekt: bidejki sum vo SAD poveke godini i ne znam kako e doma ke kazam deka vecer go otvoram bidejki prv se objavuva na internet.potoa,informacii kako inforamcii mozat da bidat vakvi ili takvi,se zavisi koj gi pisuva od od koja strana e.se razocarav koga vidov deka gospodinot latas vi e glaven urednik.vi napisav pismo vo odnos na toa no ne go objavivte.ocigledno selektirate sto ke se cita.e taka ne treba dragi moi.nie od dijasporata sakame da dademe izjavi i sugestii,demokratija e toa a vie povtorno cenzura:))))za kraj se vi e dobro vo tekstot,ubavo e sto se raduvate no bas ne vi trebase na kraj se da upropastite so atak nad drugite i grdi zborovi.so samotot toa sto ste najcitani se kazuvate.no mi se cini deka tekstot go pisuval latas pa zatoa ne mozel da se vozdrzi od plukanje po drugite
12.03.2008 02:14 | (57) | Like
Guliver, 12.03.2008 01:54:32
mitko ama gi predizvika, pacer :) Cestitiki do Vecer, neka puknat dusmanite koi mesto cestitki lupaat sekakvi gluposti kao ovoj mitko i kompanija. Toa ti e makedonski narod.
12.03.2008 01:54 | (64) | Like
XXXL, 12.03.2008 01:43:59
good as gold, medija bez vlakno na jazikot. pozdrav!!!
12.03.2008 01:43 | (72) | Like
svedska, 12.03.2008 01:37:37
ajde sega i Wap, za da mozeme da ve citame i na mobilka
12.03.2008 01:37 | (56) | Like
Alek, 12.03.2008 01:22:46
Hahaha :) kako moze da e najcitan partiskiot vesnik na Gruevski i Latas, preteruvate
12.03.2008 01:22 | (71) | Like
Jaci, 12.03.2008 01:19:13
vistina imate najdobra strana od site vesnici vo Makedonija.jas inaku ne kupuvam vesnici no vasiot sajt Vecer go citam sekoj den.Samo prodolzete taka
12.03.2008 01:19 | (62) | Like
mitko ve predizvikuva, 12.03.2008 01:15:10
Vecer e dnoto na novinarstvoto kaj vesnicite, a dnoto na novinarstvoto za novinarite bese natpisot na Latas vo koj predlaga na Bakojani da i se najde svaler (a i ti Srbinovski ne si mnogu podobar). Sega, nekoj ke se zaprasa zosto tolku se cita i Latas i Vecer, pa za da znaeme vo kakva dupka se naogame, polesno da se orientirame. Posebno se interesni komentatorite na citatelite i tie se dno. Ajde objavete go ova ako smeete.
12.03.2008 01:15 | (88) | Like
Сашо, 12.03.2008 00:37:36
Вечер е весник кој тенденциозно ги пренесува сите информации со цел да го зголеми рејтингот на ВМРО ДПМНЕ. Тоа може да го забележи секој просечен граѓанин на Македонија. Главниот и одговорен уредник Латас неспорно има новинарски квалитети, но е пример за новинарско лекетарски платеник. Тој и кога ги води вестите на Сител 75 % од времето го користи за давање на свои видувања, не оставајќи го гледачот сам да донесе заклучок од информацииите. А неговите видувања секогаш се пофални за владата и ВМРО ДПМНЕ. Па на колку платни списоци се наоѓа името на Латас, според мене тој е дебело платен штом толку многу е труди да ја извитопери вистината.
12.03.2008 00:37 | (71) | Like
mite, CH, 12.03.2008 00:34:26
Cestitki! i za ova uspeavte da izlazete nekogo. Grujo e car za toa, ama izgleda deka ima jaka konkurencija
12.03.2008 00:34 | (65) | Like
A.Nikolov, 11.03.2008 23:56:41
Vistinata e ista kako shto Gruevski sekogas ja govori vistinata.Sega ne mi e jasno koj na kogo e uchitel.Dali Latas na Grujo ili obratno.Za otvaranje na sajot vodi stranicata GOLA VISTINA.Ne spomnuvat vo kolkav tiraz izleguva vesnikot vecer.Se chitat internet stranicite za da moze da se svati vistinata obratno od ova sto e kazano od prva raka.Raduvajte se urednici na porano najuspeshniot vesnik.
11.03.2008 23:56 | (71) | Like
Miki, 11.03.2008 23:56:38
ste napravile mal previd,najcitana e prijateli.com.mk taka da vecer e 11,verojanto ne e namerna greskata
11.03.2008 23:56 | (55) | Like
BMP, 11.03.2008 23:52:26
Најчитани сте на интернет од едноставна причина што први излегувате на вечер. Вистинската конкуренција се гледа кога сите конкуренти се присутни на пазарот. А тоа е другиот ден кога сите излегуваат на него со печатените изданија. Дај направете споредба на продажбата на нив? Баш ме интересира кој весник има најголем тираж? А исто така ме интересира каде е поголем вашиот профит? Во продажбата на весниците или посетеноста на интернет?
11.03.2008 23:52 | (47) | Like
TANDEM, 11.03.2008 23:50:36
KADE SME NIE OD USA NA LISTATA
11.03.2008 23:50 | (84) | Like
ana, 11.03.2008 23:41:18
bravo vecer top ste
11.03.2008 23:41 | (52) | Like
b-str., 11.03.2008 23:30:34
Cestitki do redakcijata na VECER,TOA E ZASLUZENO OD VAS BIDEJCI IMATE NAJNOVI I NAJTOCNI INFORMACII OD SLUCUVANJAVA VO MAKEDONIJA I SVETOT,SAMO PRODOLZETE TAKA...
11.03.2008 23:30 | (77) | Like
мами, 11.03.2008 23:29:28
Искрени честитки!
11.03.2008 23:29 | (82) | Like
Infra, 11.03.2008 23:15:54
Bravo, vi chestitam na uspehot. Toa go postignavte so provereni i dokazhani informacii a ne so tracharii kako ostanatite. Zatoa ste edinstveni. Prodolzhete taka!
11.03.2008 23:15 | (59) | Like
DANO, 11.03.2008 23:13:17
5-6 god.bev pretplaten na vecer vo CH,isto i fokus,no otkako ja pokacija postarinata se otkazav,vecer za tie nekolku god.stagnirase,ne bea statiite interesni,isto iza pisuvanje ne bea lesno dostapni,malku komplicirani bevte,edno vreme vi pisav i e-mail neznam do kogo bese,sega e sevo red i vi CESTITAM
11.03.2008 23:13 | (54) | Like
edo taatko, 11.03.2008 23:10:11
Bravo, prodolzete taka!!!!!
11.03.2008 23:10 | (50) | Like
Дејан, 11.03.2008 23:07:56
А зошто мислите дека е најчитан? Нормално, бидејќи вие најпрви ја објавувате содржината за утрешниот весник. Сакате да ви се зголеми читаноста за двојно? Направете наместо во 23:00 да се објавува утрешниот весник во 22:00
11.03.2008 23:07 | (51) | Like
 

 

 

НАЈНОВИ ВЕСТИ
Насловна

 

m
Ако нешто чуваш доволно долго, можеш да го фрлиш.
 
Гола вистина
 

Снег на Водно
Блесок 10