сабота, 05 април 2008  ::  Бр. 13770
Маркетинг Контакт Импресум Претплата Пријатели Архива
Излегува секој ден освен недела. Првиот број излезе на 11.11.1963 год.
 
НАСЛОВНА Вести Економија Скопска Балкан Црна хроника Култура Life Style Спорт Stars Свет 3K Репортажа Од почеток Видео


ЦРВЕНКОВСКИ И ГРУЕВСКИ НА РУЧЕК СО БУШ ВО ЗАГРЕБ


Вонредни избори во Македонија?!


Државниот врв се уште ги анализира идните чекори по завчерашното грчко вето за влез на Македонија во НАТО. Се вршат консултаци што по прекршувањето на времената спогодба од Грција, дали и на кој начин треба да продолжат преговорите за разликите околу името. Партиските консулатции најверојатно ќе следат по денешната средба на државниот врв со американскиот претседател Џорџ Буш во Загреб.

Веднаш по Самитот во Букурешт, САД се заложија дека ќе ја гарантираат безбедноста на земјава, за што ќе биде потпишана и посебна спогодба за воено-техничка помош.
- Македонија за мене е веќе членка на НАТО, им изјавил американскиот претседател на лидерите на Македонија на средбата во Букурешт. За каков точно договор се работи, ќе се знае по работниот ручек на лидерите на земјите од Јадранската група со Буш во Загреб, каде ќе присуствуваат и претседателот Бранко Црвенковски и премиерот Никола Груевски.

Парламентарните партии во земјава веќе ги предвидуваат можните следни чекори за излез од неповолната ситуација, во која се најде Македонија по Букурешт. Мнозинството смета дека Македонија не смее да се откаже од евроатланските аспирации, но се сомневаат дека е можно брзо решение за името со Грција.

- Не смееме да правиме нагли свртувања. НАТО и ЕУ остануваат најголем државен интерес. Меѓутоа, во услови кога имаме вековен спор со Грција околу нашето име, не сум оптимист дека многу брзо можеме да дојдеме до заедничко прифатливо решение, вели лидерот на ДС Павле Трајанов. Според него, добро е што САД и РМ ќе потпишат договор за воено-техничка соработка, во ситуација кога не се исклучени турбуленциите на Балканот. Трајанов смета дека за постабилна позиција, нопходно е ново постабилно парламентарно мнозинство, кое ќе се добие на превремени избори.

- Колку и да се обидуваме да има политичко единство, за неколкку дена ќе почне дебата и обвинувања за тоа кој е виновен што не влеговме во НАТО и зошто се запрени процесите за евроинтегрирање, смета Трајанов.

Со него не се согласуваат коалиционите партнери во власта Тито Петковски и Стојан Андов. Тие сметаат дека Владата треба да понуди платформа како да се продожат преговорите со Грција, за што побрзо решение кое ќе го одблокира влезот на Македонија во НАТО и ЕУ.
- Предвремени избори значат дека не можеме да ја одработиме европската агенда и агендата за либерализација на визниот режим, вели лидерот на НСДП Петковски. Во опозицијата, пак, чекаат премиерот Груевски да свика нова лидерска средба на која ќе се договорат идните чекори. Молчат за превремени избори, освен од ДУИ, кои ја поддржуваат ваквата можност.

Македонија на самитот на НАТО во Букурешт доби признание дека ги исполнила условите за влез во Алијансата, но не доби официјална покана заради проблемот со Грција околу името. Евроатлантскиот совет остави можност Македонија да биде поканета во НАТО, веднаш откако ќе се најде заедничко прифатливо решение со јужниот сосед.
Одлуката Македонија да не ја добие заслужената покана за членство во НАТО претставува пораз за принципите на демократијата и на основните принципи на Алијансата. Македонија е одбиена само заради фактот што постои и го носи историското име, спротивно на желбите на јужниот сосед, сметаат од СПМ.

Кондолиза Рајс: Поканата е неизбежна
Државниот секретар на САД, Кондолиза Рајс, изјавила дека жали што Македонија не доби покана за влез во НАТО и покрај тоа што Америка и многу други земји се обидуваа тоа да се случи.

"Добрата работа е што никој не се обиде да сугерира дека Македонија ги нема исполнето критериумите за влез во Алијансата и дека во суштина поканата е неизбежна со решавањето на спорот на името", изјави Рајс. Американската амбасадорка во земјава, Џилиен Миловановиќ, упати порака до македонскиот народ дека може да биде горд на постигнатото.

- Граѓаните на Македонија можат да бидат горди што нивните достигнувања во текот на многу години наназад, а и во последните неколку месеци, ја прават Македонија да биде посилна, попросперитетна, и поправедна држава за сите, се вели во изјавата на Миловановиќ.

КАРАМАНЛИС: ПРЕГОВОРИТЕ СО СКОПЈЕ ПРОДОЛЖУВААТ
Ги продолжуваме преговорите со Скопје за името, изјавил грчкиот премиер Костас Караманлис, цитиран од електронското издание на грчкиот весник "Навтемборики". - Наскоро ќе созрее момент да продолжат преговорите, рекол Караманлис. Тој додал дека грчката страна гледа одговорно на проблемот со името и ја повторил позицијата на земјата за сложено име со географска определба за комуникација со сите. За да се искористи новата ситуација во односите меѓу Македонија и Грција, создадена по одлуката на НАТО, ќе треба да почне нов круг преговори и тоа што е можно поскоро, со оглед на тоа што во јуни во Македонија се очекуваат предвремени избори, се вели во вчерашното издание на грчкиот весник Та Неа.

АМБАСАДОРИТЕ НА ЕУ ВО РМ: ПОДГОТВЕНИ СМЕ ДА ПОМОГНЕМЕ!
Европската комисија не одлучува со консензус, туку со мнозинство гласови и Комисијата е целосно самостојна да препорача датум за преговори. Не се сомневам дека таа ќе направи се што е можно да и се даде датум за преговори на земјава, рече амбасадорот на Европската унија во земјава Ерван Фуере. Италија до последен момент ја поддржа неопходноста од проширувањето на Алијансата со Албанија, Хрватска и Република Македонија, се вели во соопштението што вчера го упати Амбасадата на Италија во Македонија. Италијанската Амбасада ги демантира сите информации "за наводното спротивставено мислење на
Италија во врска со поканата за влез на Република Македонија во НАТО".
- Перспективите на Македонија после лошата епизода во Букурешт за влез во НАТО се недопрени, изјави вчера францускиот амбасадор Бернард Валеро.

(Д.М.)

Статијата е прочитана 11568 пати. #

Зошто мојот коментар не излегува на Web страницатa?

Оставете коментар за објавената вест
Сите полиња се задолжителни!

Од кого:


Коментар: 


*Ве молиме впишете ја шифрата и притиснете испрати
ASP CAPTCHA Generator 

    
republikanec, 06.04.2008 13:47:31
52-ra drzava na Amerca i cao na eu.
06.04.2008 13:47 | (46) | Like
Mislena imenka, 06.04.2008 13:39:57
Na vonednite izbori se pruza moznost da se dade moznost na tie koi si ja sakaat tatkovinata kakva sto e sega. Vetuvanjata od zapad se vetroviti. Zalosno e sto mnogumina se kako Realnost. Bi ja prodale svojata zemja samo zatoa sto ne saka/at da vlozi/at vo svojata idnina. Podobro rob otkolku grob. :-)
06.04.2008 13:39 | (32) | Like
Realnost, 06.04.2008 09:51:24
Slusajte vamu narode na Makedonija gledajteja realnosta deka so pogolemi drzavi od nas ne mozeme da se turkame tuku da pokazeme deka sakame poubava idnina i nie treba da go gledame interesot nas da prestaneme da gledame nazat tuku da pocneme da gledame napret a toa e da go promenime imeto vo NOVA REPUBLICA MAKEDONIJA i posle pak nie qe si se vikame makedonci deka toa pravo na chustvo nikoj nemoze da vi go odzedi golema rabota ako go promenime imeto pak nie qe bideme Makedonija samo nova I taka qe napravime poubavo mesto za ziveejne na site idni generaci deka eden den nema da ima ni grci ni makedonci nitu albanci,bugari itn........ tuku site qe bideme evropejci i nas jazik qe bide angliskiot Takov e planot na golemite sili
06.04.2008 09:51 | (24) | Like
Зоран, 06.04.2008 09:46:59
Сите гледаме како се однесуваат членовите на Европската Унија, лицемерно. Покажуваат разбирање за сите па и за нас. Но колку всушност им е до Македонија? Еве видовме од сите написи дека не само Грција и Франција има исто мислење, потоа Шпанија и ред други држави кои се на страната на Грција. Тоа значи повеќе од пола членство не ни размислува за Македонија. Јас по сите овие анализи што ги прочитав единствено Америка, Словенија, Италија и Турција нас нé подржаа. Ако одиме кон Нато и Европската Унија вратата ќе ни биде затворена засекогаш. Тогаш зошто да одиме по тој пат? Наместо да бараме членство во ЕУ зошто да не побараме членство како 52 држава со Америка. Ако можат да имаат Американците на запад Хаваи, моѓат да имаат на исток Македонија. Сигурен сун дека Американците нема да му претставува името проблем. Тогаш автоматски ќе влеземе во НАТО и ќе бидеме дел од високо развиена земја, а Грција и Европската Унија ќе останат во шах-мат состојба.
06.04.2008 09:46 | (18) | Like
zograf, 06.04.2008 09:35:16
ma kakvi pregovori so tie nomadi MA DAJ 2013 SE BLIZI MOZAT DA JADA BUREK.
06.04.2008 09:35 | (25) | Like
lav, 06.04.2008 06:25:35
ajde da se obedineme so SAD
06.04.2008 06:25 | (35) | Like
nevreme, 06.04.2008 05:00:53
EU NADVOR OD MAKEDONIJA!!! VIE NE JA ZASLUZUVATE MAKEDONIJA!!! Da bevte principielni, nemashe edna Grcija da ve vlece za nos, ili pak ja podrzuvate, a? Pregovorite zavrshija. Makedonija treba da se svrti kon svoite prijateli 120 zemji shto ja priznaa. Da se razvivaat podrobri odnosi so Rusija, a ne so licimernata i rasipana EU. Baranjata na EU da si go smenime imeto se apsurdni. Ne e mozno da se smeni ona shto si. A ako Grcite imaat problem so imeto, neka si go smenat nivnoto, i nema da ima problem. No vie od "demokratska" paganska EU molcite. Shto ne barate Grcite da si go smenat imeto??? Licimerni ste do koska....krajot vi doagja. Ke se vrati topkata na vash teren.
06.04.2008 05:00 | (23) | Like
Tome SAD, 06.04.2008 04:04:12
Odsekogas sum smetal deka Grujo i Branco sw nasite najaki politicari a drugite se gola voda,ako dvajcata bidat slozni togas Makedonskiot narod nema od sto da se plasi. ZA MAKEDONIJA
06.04.2008 04:04 | (23) | Like
Athenians challenged, 06.04.2008 03:19:56
Makedonija da raboti so Bush i Rice intenzivno. Istoriijata ke pokaze deka lugjeto vo ovaa amerikanska administracija imale vizija ne samo po prasanjeto sto nas ne tangira. Site makedonci i Obedinetata Makedonska Dijaspora vo SAD da zastanat zad Senatorot John McCain i da go poddrzat kako pretsedatelski kandidat na noemvriskite izbori (no da bidat podgotveni za argumenti okolu platformite na eden od negovite poddrzuvaci Joseph DioGuardi). SAD se iskreni pocituvaci na demokratijata i slobodnoto opstestvo bez ogled na epizodite na ludilo sto odredeni lobisti i kongresmeni mozat da gi napravat povremeno. Pregovorite vo sporot vo OON da se prekinat duri i da nemame poddrska za ustavnoto ime vo ovoj moment od nekoi clenki na Sovetot za Bezbednost. Morame da gi prekineme poradi toa sto communiqué-to na NATO vo vrska so Makedonija e ziva travestija. Ako tehnicki go zatvorime prasanjeto togas ke proizleze deka ne postoi “name issue” poveke. Ako NATO aludira na “name issue” so Grcija, trebase
06.04.2008 03:19 | (26) | Like
Miki, 06.04.2008 02:53:39
koga gi donele maloazijcite na nasite imoti vo egejska makedonija, tie doprva ucele grcki, oti samo turski znaele! E sega nekoj im sepnal deka pred 2 iljadi godini dobile spric makedonska krv, i deka poradi toa EU sega e na nivna strana vo potfatot da gi extrerminira preostanatite makedonci, koi se tolku ebani, sto mozes da gi nateras da potpisat sve sto ti treba!
06.04.2008 02:53 | (24) | Like
anonimna, 06.04.2008 01:19:51
Ma kakvo menuvanje na imeto !!Od ludaci mozes samo ludi idei da slusnes...sto ne si go smenat oni imeto..
06.04.2008 01:19 | (27) | Like
Anna, 06.04.2008 01:06:21
Sega ne ni trebaat vonredni izbori. Sega ni treba sloga, edinstvo i mudra politika. Samo zaedno Branko i Grujo ako prodolzat ke imame uspeh, no ako pocneme kako kokoski da se karame koj e kriv, koj sto rekol koj sto napravil mozeme da kazeme Bye,bye na Eu i Nato.
06.04.2008 01:06 | (23) | Like
niki, 06.04.2008 00:01:24
za zalenje se grcite im cestitam na branko i gruevski sto pokazaa edinstvo .i dajte politicari nasi svestete se podrzete gi niv sega da prodolzat po istiot pat da ostanat tie edinstveni kako pravi makedonci dosta mu e na narodov borbi za fotelji na narodov mu treba idnina a veruvam deka ako tie dvajca prodolzat zaedno da ne vodat kako vo bukurest ke uspeeme sekade vo svetot
06.04.2008 00:01 | (21) | Like
Mechkarovski, 05.04.2008 23:55:44
Da se nadovrzam na Lj.Pu. nashiot vistinski garant na bezbednosta e Rusija!Zatoa shto nivniot interes e da izlezat na toplite morinja za razlika od zapadot chij interes e da ne NEMA! Zloto ke vi vleze doma samo ako sami go povikate i go pushtite. Veruvam deka Makedoncite se mnogu pomudri od nashite itri neprijateli.
05.04.2008 23:55 | (31) | Like
MAKEDON, 05.04.2008 23:13:54
HELL ASS si go fati jugoslovenskijot voz za samounistuvajne toa e i nivni originalen sindrom nikogas nesto vestacki stvoreno nemoze dolgo da opstoi MAKEDONIJA sega treba da otvori mejgunaroden sud za site nepravdi i da gi dade na sut site ucesnici sto probaja da ja unistat MAKEDONIA ali najprvo treba da se pocne od doma da se cistime site dokazani predavnici najprvo da se odstranat od stetnoto vlijanie kon Makedonsiot narod i da nemaat pravo na glas sega e vremeto za lov na predavnicite i site sega gi znaeme odma da se postavi strategija za obedinuvajne na MAKEDONIA i Makedonskijot narod od cel svet OMDijaspora da gi organizira site za strategija za OMD-Obedineti Makedonski Drzavi Na pomos da e 7516god.po vistinskijot Makedonski kalendar Napravi dobro ako sakas da bides MAKEDONEC
05.04.2008 23:13 | (42) | Like
nie, 05.04.2008 23:04:35
Dragi Makedonci, Glasajte za dostoinstvo, glasajte so denarot! Imame sansa da bideme edinstveni. Da ja nasocime lutinata i razocaruvanjeto kon aktivnosti za zajaknuvanje na nasata drzava. 1.Ne sirtaki vo Solun, tuku oro vo Ohrid. 2.Ne lokumades tuku lokum. 3.Ne Stopanska i Alfa tuku bilo koja druga banka. 4.Ne Vero, tuku Tineks ili Ramstor. 5.Ne Okta tuku Makpetrol. Vlozuvajte vo sebe, vo nas, vo se sto e makedonsko. Da go zajakneme denarot, drzavata i dostoinstvoto. Dve minuti, dve nedeli, dve godini...ke izdrzime. Zaedno so eden glas sme najjaki! Jaka drzava – jak narod. Glasajte so vasite denari. [11:00:57 PM] ROCK says: PRENESI KOLKU MOZESH POVEKE
05.04.2008 23:04 | (26) | Like
Мир, 05.04.2008 20:56:02
1. Дел Ветото на Грција задкулисно е договорено со главните актери во НАТО. Пред јавноста е пласирана слика дека, наводно, Грција има толкава моќ и за еден банален спор со Македонија ги попречи стратешките интереси на цело НАТО. Бидејќи е банална причина, но сепак НАТО мораше да падне пред една ваква баналност, јасно е дека главните западни сили ја режираа оваа претстава. Енглезот на Грција и ја додели видливата улога, како што и ја додели и Егејска Македонија. Во останатите улоги Франција зазеде страна, Англија како и секогаш лукаво се крие зад неутралноста, некои мораа да бидат за нас, за да не стане очигледна намештаљката. Бидејќи знаеја дека ќе се разочареме и во потрага по сојузник да не случајно размислуваме за воен сојуз со Руската федерација, веднаш влета Буш со гаранции за нашата безбедност. Ма немој, тоа овие на власт лажи ги, ама Македонскиот народ не може веќе да го лажеш..
05.04.2008 20:56 | (25) | Like
Филип одПрилеп, 05.04.2008 20:29:57
НЕ за НАТО !!!
05.04.2008 20:29 | (26) | Like
zaki, 05.04.2008 20:26:47
Luge,sto ke se pregovara so Grcite ,koga tie ne ne priznavaat kako Makedonci.Tie ne narekuvaat ,Slavo Makedonci,Dosljaci od zad Ural i sto ne.Za da se sedne so niv na masa da se pregovara povtorno,prvo trebe da priznaat deka razgovaraat so Makedonci ,a ne so Marsovci.Otkoga ke se sluci toa ,togas moze da se sedne i pregovara,vaka sve e toa bezpredmetno i jalovo(neproduktivno).Pa makar i koj saka neka pregovara i koj sama neka bide medijator.Francuzite se protiv nas ,bidejki tie se potpisnici 1830godina na Konferencija vo London zaedno so togasnite monarhii na Anglija i Rusija , za prv pat da se formira Grcka drzava , a na smetka na odzemeni teritorii od Turcija,Makedonija i Bugarija.Tie kolonizirani teritorii im gi podari zanaci Francija,koja izigruva nekoj zastitnik na covekovi prava na primer na Ermencite ,pa nosi protiv Turskata drzava nekoj odluki za genocid protiv Ermencite pred 100-tina godini, a za MAkedonskiot genocid kade se ubieni ili raseleni poveke od 100milioni MAkedonci v
05.04.2008 20:26 | (27) | Like
Petar, Germanija, 05.04.2008 19:18:49
Denes na Germanska Televizija na Tele text porcitav deka Slovenija bara od nas Makedoncite da go promenime Imeto ako sakame da vlezeme vo NATO I EU! "PROJDE BABATA SO LOLACITE" propadna dpgovorot od strana na Grcija, i sega ocekuvame od Gruevski kako sto izjavi na SITEL sve ke vratime nazad od Znameto i sve drugo! A Amerika ako nie prijatel zasto Busch Makedonija neja poseti? DA ZIVEE MAJKA MAKEDONIJA!!!!
05.04.2008 19:18 | (24) | Like
freestyler-kavadarci, 05.04.2008 19:15:07
sega e vreme da gi sredime za prekruvanje za vremenata spogodba da si go vratime imeto ,pa i znameto grcija- najgolem nas neprijatel
05.04.2008 19:15 | (50) | Like
Ljupco, 05.04.2008 18:52:37
Grcite ne se svesni deka ni napravija GOLEMA i besplatna reklama na nasata drzava MAKEDONIJA.Sega e potrebno golemo edinstvo pomegu pretsedatelot,premierot i site politicki partii.Samo taka i so pomos na SAD ke vlezime i vo NATO i EU.Da zivee M A K E D O N I J A.
05.04.2008 18:52 | (52) | Like
Nikola Kirkov, 05.04.2008 18:34:52
Pred se blagodarnost do golemiot,Bus sega vo ovaa situacija za zal ne tolku golem, za iskrenata podrska, na nasata zemja.Mozebi vaka e podobro, Grcistata si go pokazaa vistinskoto lice i nie znaeme na sto sme, a Amerika ispadna ismeana, sto vo idnina ke e mnogu loso za Grcija, tie so ova si zarija sami noz vo grb.Ne samo deka ke ostaneme so naseto ime, nego imame, i sansi da razgovarame za naseto malcinstvo vo Grcija i za zemenata teritorija. Otstapki veke nesmee da ima, i ke se ide na tvrd stav.Sega ni treba edinstvo, kako nikogas dosega, i ova od strana na Amerika ako e iskreno prijatelstvo, i vetenata materijalna i voena pomos, od nivna strana mora da se iskoristi.Konecno morame da pokazeme zabi i da se podgotvuvame za vojna.Sto ke bide neka bide, ovaa tiranija ne se trpi, de ova ste de ona ste, a 51% procent od nasata zemja ja drzat Grcite, so strasen genocid napraven vo 48 nad Egejcite.A nie uste im kleknuvame na kolena.Samo so krv se cuva svetoto ime i se brani drzavata,ljangare
05.04.2008 18:34 | (28) | Like
???, 05.04.2008 17:31:34
A so sto ambasadorite ke pomognat "MOLIM LEPO" .. Pa ne se od vcera tuka??? Navistina me sokirase do kade moze da odi podmolnosta ... Alijansata pismeno dava izvestaj deka ima utvredno deka i pokraj site ostvareni nasi zadaci donela konstatacija deka trebe da go resime sporot okolu imeto...Grcija ne se spomenuva direktno .a so toa Grcija e nevino detence koe mie ne mozeme da go tuzime za prekrsuvanje na spogodbata...!!! Pa ne "RABOTEA" cela nok badijala kako da ne Z.....t....!!!!!!!
05.04.2008 17:31 | (48) | Like
mene, 05.04.2008 17:22:16
bravo za sad i bush fala na podrskata inaku ne sum za izbori ke ne odvleckaat nazad imame dobro rakovodstvo
05.04.2008 17:22 | (23) | Like
Скопјанец, 05.04.2008 17:10:53
Грците се покажаа пред цел свет кој се и какви се...сега е нашиот ред да се покажеме.. : ДОСТОИНСТВЕНИ и ОТПУШТЕНИ..секако со спречување на секое потрчкало и кутре „новинарско„ од типот на кир ГЕРОПУЛОС и компанија му поткупена за грст привилегии...кое трчка околу секоја ЕУ протува овдедојдена , за да НАМ на МАКЕДОНЦИТЕ ни „соли„ ум..од типот на оној МАМЛАЗ кој пред камерите на ТВ станиците ..ни го вртеше часовникот наназад..се сеќавата на него..пред 2-3 години беше на гости. И задожителни НОВИ ИЗБОРИ ...со нови луѓе во НОВИ ПОБЕДИ ЗА кои конечно Македонија ќе ја воведат во ООН само како МАКЕДОНИЈА..и никако поинаку. Сите други..заговорници за водење на „мудра„ политика ала кирјакос фироманис..на ѓубриштето на историјата македонска..и тоа длабоко закопани... Македонија на Македонците...
05.04.2008 17:10 | (24) | Like
MAKEDONEC, 05.04.2008 16:55:49
smetam deka sme gordi sto sme makedonci i ke opstoime vo ponatamosnite razgovori i mojot predlog ako mora da ima dodavka moze da bide ;ETNICKA REPUBLIKA MAKEDONIJA da se znae svo na svoeto.
05.04.2008 16:55 | (24) | Like
MAK, 05.04.2008 16:53:20
da ne bea samo tie francuzite na celo so polugrkot sarkozi druga pesna ke peea grcite
05.04.2008 16:53 | (25) | Like
Љубомир Путинов, 05.04.2008 15:59:59
Повторно се обидоа да не насамарат. Западот е во сојуз со Грција. Зарем да верувам дека Грција е моќна да го спречи НАТО да не не примат. Нивната цел за уништување на Македонија не е откажана. Но, за да успеат треба да не измамат така што сами да прифатиме да се откажеме од индентитетот. Јасно како бел ден. Во оваа претстава Грција ја доби видливата улога на уценувач, додека останатите некои беа на нејзина страна, други на наша за да не осетиме дека не манипулираат, а некои останаа неутрални за да има баланс. И така планот за промена на нашето име се уште е во игра, демек ќе не примеле во нивно друштво кога ќе се реши спорот. Бидјеќи знаеа дека ќе се разочараме, САД веднаш ни понуди некаква си гаранција за безбедност. Но, дали навистина ова е заради нас. Не. Тоа го сторија за да може и понатака да не имаат под контрола, бидејќи знаат дека може да се разбудиме и да согледаме со кој имаме работа. Будењето може да резултира да увидиме дека всушност за нас вистински гарант за безбедност е
05.04.2008 15:59 | (22) | Like
IVA, 05.04.2008 15:58:03
vonredni izbori treba vednas ca se raspoisat za Gruevski da moze na raat da raboti da ne go kocat ovie predavnicive sto sakaat promena na vekovnoto nase ime a ne sakaat izbori zosto nema da vlezat vo parlament. Pregovorite treba da se prekinat vo ON no nasite nikogas nema toa da go napravat nemaat madinja kako grcite pravi kukavici se.
05.04.2008 15:58 | (35) | Like
Boshko, 05.04.2008 15:45:00
Se vide deka na grcite im smeta narodot shto se vika Makedonski I da se prifati Republika gorna Makedonija,pak tie nema da prifatat,oti pak ke bide Makedonija pak Makedonski i pak nema da bde nishto.Dobro be Braka shto da mu prajme na narodov? Makedonski e i nema drug narod, pa da si go smenime i gotovo. Eh na grcite nikoj pat air da ne vidat i samo Makedonija da im bide vo mislata Da dade gospod a se nadevam deka ova leto se da im izgori a i so ognot i niv do eden da gi ochisti,Kjori i slepi da ostanat i od Makedonija pomosht da baraat.Toa e mojot najgolem pozdrav za niv.Vaka nekako mi po olesnuva na dushichkata.
05.04.2008 15:45 | (24) | Like
ВК, 05.04.2008 15:22:39
Сега стадионот треба да си го крстиме Филип Македонски. Барем сега нема да имаме страв дека ќе ја прекршиме привремената спогодба. За што ќе се фатат сега грците. Треба да направиме сами да излезат од преговорите, а не ние да излегуваме. Тоа е стратегија што оди во офанзива, а не како нашава досегашна што одеше во дефанзива. Па да видам дали и каде ќе се сретнеме тогаш на пола пат со грците. Кршете ја спогодбата колку што е можно повеќе. Да ги испишеме сите улици и плоштади со името Македонско, па нека ни ја прекрстата после ако можат. Земјата буквално ќе се вика Македонија.
05.04.2008 15:22 | (26) | Like
Vineam Makedonski, 05.04.2008 15:06:02
Nema sto poveke da se pisuva vo ponedelnikot neka se svika sednica vo parlamentot neka go povikaat i predsedatelot i megunarodni tv kanali na celo so Grcite i da im se kaze: 1.Od denes sme samo Republika Makedonija. 2.Od denes oficijalno zname e sonceto od Kuklis ili za Grcite sonceto od Vergina. 3.Od denes ke se raboti na promena na ustavot. 4. Od denes ja davame Republika Grcija na megunaroden sud poradi sirenje na netrpelivost, i negiranje na Makedonskata nacija. 5.Od denes politickite partii se obvrzuvaat deka ke napravat koncept za zastita na nacionalnite interesi. 6 i.t.n.
05.04.2008 15:06 | (22) | Like
Od Kicevo, 05.04.2008 15:02:10
Pak izbori,ne se umorivte,a i fabrika za trosenje pari,ej ne vi izlagame na izbori i nema da ima referendum,ako sakate zabava odete i onaka odite vo vasite nokni klubovi skopjani,nie samo vasa masinerija glasacko telo,a vie uzivancija,ako fatime eden stap i po vas......cao
05.04.2008 15:02 | (29) | Like
Makedonka, 05.04.2008 14:14:50
Grcite imaa dovolno sansi da se soocat so vistinata deka nie nema da si go smenime imeto.Sto se odnesuva do pregovori nema potreba od toa zasto se pregovara so nekoj sto imas razbiranje i sto imas zaednicko nesto a so Grcite imame samo problemi.Za pocit do site no Grcite i vo drugite zemji v svetot se isto tvrdoglavi pa zatoa i ne se respektirani i se samozivnici Gospodine Gruevski i Crvenkovski!Makedonija ne smee da go promeni imeto a ako ne sme izgubeni i propadnati kako nacija.Ve molam mislete trezveno i vo imeto na narodot a Crvenkovski posto go poznavam licno malku neka se smiri i neka ne se voshituva na se i sesto i da dava izjavi a posle da se kae i da ostavi nekoj drug da se grizi za negovite greski
05.04.2008 14:14 | (40) | Like
filip-vazno, 05.04.2008 13:22:44
Neznam kolkumina vcera vecer ja gledale emisijata na Milenko Nedelkovski,kade na pocetokot iznese podatok deka grcija voopsto ne ja ratifikuvala spogodbata koja e navodno prekrsena na samitot na NATO.So toa,ako e tocna taa informacija znaci deka nie sme pregovarale so nepoznat so nikoj,a so toa samo nie imame obvrski,a grcija ne.Gi molam site mediumi vo RM da ja proverat ovaa informacija i dokolku e tocna da se napravi golem napor da se plasira niz celiot svet.
05.04.2008 13:22 | (41) | Like
St Aleksandar, 05.04.2008 12:45:40
Makedonija e BIBLISKA zemja i mozebi BOG ne saka da bideme del od zloto! Samo verbe ni treba a taa verba ni ja dava premierot! Da bideme gordi na toa! Da bideme gordi sto sme Makedonci
05.04.2008 12:45 | (24) | Like
pero-ohrid, 05.04.2008 12:44:44
E bre,Makedoncinja,pa jas sum generacija koga stanuvavme vo 4h.sabajle,i odevme vo Skopje za vizi,ili so denovi spijevme pred konzulatot! Sistem K-15 (Viza uska)! A be,ne se Grciscava da im se pojde!Leptokarija i Platamona 70-te,bea sela,i za kratko vreme nie Makedoncite i Srbite im gi dignavme spratojte! Sto pari ostavavme na jambuliji,lusteri ,a za maslinki i Uzo i da ne zborim.Trebe crkva da ni dignat,a ne Veto da ni stavat.smesno! Da ne bevme nie gaci ce nemaja! A sega pozdrav na cela Makedonija:"Bidete dostoinstveni,i nemojte da odite po fustani za matura,i biznisi da terate,koga ne tepaat po grb"-da vidite koga nikogo ce nema pred ambasadata,kako pambuk ce smeknat,i tie ce molat!
05.04.2008 12:44 | (17) | Like
albanec_zürich, 05.04.2008 12:02:50
Obedineti politicki partiii Odedineti gragani bez razlika na nacinalnost i vera Zajaknuvanje na ekonomijata ako vaka se zajaknuvame ne ni treba ni NATO niti EU. A Grckite pederista mozat da se E...t kasto sto go napravile toa segogas .
05.04.2008 12:02 | (30) | Like
бојан, 05.04.2008 11:54:02
не би сакал да видам некој повторно да преговара со грците.тоа е завршена работа.македонија да почне да ги применува мерките что владата ги донесе во случај на вето. да живее МАКЕДОНИЈА п.с БОЈКОТ НА СЕ ШТО Е ГРЧКО ВО МАКЕДОНИЈА
05.04.2008 11:54 | (33) | Like
Гордана, 05.04.2008 11:46:31
Сега грциве сакале да продолзиме со преговори за името а ветото нема никаква валидност за во Е.У. знаци преговорите се заврсени. НАТО не ни треба сега сме во сојуз со Израел и САД. ДРАГИ ПОЛИТИЧАРИ НАРОДОТ Е СО ВАС ЗА ДА ГО СМЕНИТЕ ,,ФИРОМ,, ВО МАКЕДОНИЈА ПОВЕЛЕТЕ ВИЕ СТЕ НА ПОТЕГ П.С. СЕГА БЕЗ ВЕЛЕПРЕДАВСТВА КОЛКУ ЗА ПОТСТЕУВАЊЕ НАРОДОТ ВЕ ГЛЕДА
05.04.2008 11:46 | (64) | Like
jas, 05.04.2008 11:37:12
dosta so toa nato bev za nato nosega ne ne ne glumecot bus neka glumi vo holivud toj ako sakase ke bese se okej koja e taa grcija da se protivi na amerika no nee taka bus dobro si ja odigra roljata a ovoj trifun neka si stava ime gorgr bus doma dosta so takvi gluposti sega samo edinstvo na vlasta i opozicijata ekonomijata da se podobri i dosta so tie pregovori kraj so nato
05.04.2008 11:37 | (23) | Like
Ednoto, 05.04.2008 11:33:23
abe Tito ,pa zar na edni takvi predvremeni izbori bi imala NSDP covek povece od tebe vo parlamentot ,pa zar ne ti e jasno deka ja odigra svojata rolja i vreme e da "isceznes" - interesite na "bratstvoto" se pred se ,a vie i nbevte taka konstruktivni vo donesuvanjeto na konsenzus odluki na vladiniot vrv ,a imajki predvid toa deka vlegovte "od greot zgora" ................. a za g-din Andov ,pa zar ne si ti toj sto vo predvecerjeto na Samitot barase sobran. sednica na koja ke glasas za prifakanje na posledniot predlog na tvojon vrsnik - Nimic ............. fala mu na Boga ,ponekogas mislam deka ne ni svrtel celosno pleki !
05.04.2008 11:33 | (29) | Like
de france, 05.04.2008 11:09:31
Jas kako roden Makedonec sakam da im cestitam golema pobeda na Evropa vrz Makedonija bravo najvise na France Espagne i Italie sto i pomognaa na malata i slabodusna -grcija- da se odbrane od jakata i golema Makedonija. gi molam site novinari da ne pisuvaat (bjrm= ili (firom) oti Makedonija ima samo edno ime a toa e MAKEDONIJA
05.04.2008 11:09 | (22) | Like
Mene, 05.04.2008 11:00:08
Toa sto go izjavuva francuskiot ambasador nema vrska so stvarnosta. Francija ne ni e nakloneta i treba da bideme vnimatelni vo narednite 6 meseci koga tie pretsedavaat so EU. Sekoja negativna rabota ke ni ja knizat. A i ovoj amb.valero e eden od najslabite so francija gi imala vo Skopje.
05.04.2008 11:00 | (32) | Like
Lile, 05.04.2008 10:05:37
Do Pavel Vo vcerasniot broj od prestizniot Frankfurter Allgemeine Zeitung na 3-ta stranica ima clanak za sporot Mak.-Grc. za imeto-znaci, citav vo eden objektiven vesnik vo koj nam ni se dava za pravo.Celata politicka analiza e super, kako i odnosot na albancite i nivnite interesi vo ovaa situacija.ako imas moznost, procitaj go!
05.04.2008 10:05 | (22) | Like
cinko, 05.04.2008 10:04:14
makedonija nema ni nema da ima drzavnik.a skopjanite neka idat na soping vo solun,i neka davat pari na grcite.a tije so nasive pari gi punat buxhetot i ni stavat veto.ovije od skopje i zenite ce gi nosat vo grcka na zajam
05.04.2008 10:04 | (45) | Like
Matej Kitan, 05.04.2008 09:11:42
Dragi moi, Da go zajakneme denarot! Imame sansa da bideme edinstveni. Da ja nasocime lutinata i razocaruvanjeto kon aktivnosti za zajaknuvanje na nasata drzava. 1.Ne sirtaki vo Solun, tuku oro vo Ohrid. 2.Ne lokumades tuku lokum. 3.Ne Stopanska i Alfa tuku bilo koja druga banka. 4.Ne Vero, tuku Tineks ili Ramstor. 5.Ne Okta tuku Makpetrol. Vlozuvajte vo sebe, vo nas, vo se sto e makedonsko. Da go zajakneme denarot, drzavata i dostoinstvoto. Dve minuti, dve nedeli, dve godini...ke izdrzime.
05.04.2008 09:11 | (41) | Like
Zoki, 05.04.2008 08:35:15
Makedonija treba da gi prekine pregovorite so grcite i da ja tuzi grcija za prekrsuvanje na megjunaroden dogovor, ne deka nesto ke se promeni so toa, tuku samo kako izlez od pregovorite. andov i kompanija samo defetizam sirat, koga ednas ke pocneme da se odnesuvame kako vistinska drzava?!?
05.04.2008 08:35 | (33) | Like
kice, 05.04.2008 08:29:43
Insistiranjeto na Grcija da si go smenime imeto zamene e ednakvo na genocid. Ako nema Makedononija ke nema Makedonci. Bez krvoprolevanje se vrshi eden sovremen Genocid vrz Makedonskiot narod. Karamanlis, Baktojani i drugi Grchki nacisti treba da se najdat pred megunarodniot sud vo Hag ida bidat sudeni za potiknuvanje i shirenje na genocid vrz makedoncite.
05.04.2008 08:29 | (47) | Like
Bashkim-Skopje, 05.04.2008 08:28:51
Na kogo im trebaar sega izbori ?
05.04.2008 08:28 | (25) | Like
al, 05.04.2008 08:25:55
ako gi prodolzime pregovorite smetajte deka ke treba da go smenime imeto bez makedonija kako termin. prekin na pregovorite, za da ne bide i kopal i pasel i platil na kraj za nisto.
05.04.2008 08:25 | (33) | Like
nepartiec, 05.04.2008 08:19:20
Kolku lesno na narodot mu se frla prashina vo ocite. Stalno drug e kriv. Gligorov go plukame od site strani, a mu gi izglasavme Lupco i Tupurko za prvi sorabotnici. Gi vidovme i dvajcata kade se najdoa. Sega go pravime istoto. plukame, plukame, proglasuvame predavnici, anti drzavni elementi, te sme Sloveni, te Anticki makedonci, pa ke precekuvame nekoi car i carica Mir od nekoi bogu iza lega plemenski sojuzi. Luge svetot ni se smee. zarem mislime deka svetskite istoricari ne ja znaat vistinata. Do koga? Da se ogledame na Hrvatska i Albanija. Molcea, sorabotuvaa i zaminaa kaj shto trebashe. Do koga nie vaka, do koga veter i magla?
05.04.2008 08:19 | (26) | Like
данијела, 05.04.2008 08:17:38
е сега да нема веке преговори, па ние преговаравме 17 години, само со цврст став нема преговори ние сме македонци па тие нека се жалат пак ,па до сега тоа и го правеа а ние да лобираме со изработени скрипти што всушност се случувало со егејскиот дел да види светот да ја знајат вистината
05.04.2008 08:17 | (22) | Like
toni sk, 05.04.2008 07:30:32
vednas da se izvesti generalniot sekretar na oon za prekrsuvawe na vremenata spogodba i da se pobara oon da ne primi pod ustavnoto ime republika makedonija. istite zemji koi ja podelija makedonia 1913 i sega se protiv makedonia . amerika dobi samar od grcija ,francija spanija luksemburg ,island ,i del od drugite koi prekutno ja podrzaa grcija i najgolemite cinici na sostanokot bugarite. evropa samo ni postavuva uslovi koi koga ke gi ispolnime samo ke ne pofali i ke rece prodolzete samo taka ova e kraj na demokratijata za koja se zalagaat vo eu treba da se preispita na koi principi raboti i koj ja vodi eu
05.04.2008 07:30 | (32) | Like
slave melburn ohrid, 05.04.2008 05:36:40
bravo za grcite treba da ucime od niv (slozni braka i planina rusat) a vmro i sdsm oci si vadat za stolica
05.04.2008 05:36 | (24) | Like
makedonija za makedoncite, 05.04.2008 05:26:41
imeto po sekoja cena ke ostane istoto ,se e dzabe za grcija nema da im uspee planiranoto i oni znaat samite za sevo ova najveke go pocituvam gruevski covek na mesto i samo on moze da go napravi najdobroto sto nikoj dosega ne go storil pozz do site makedonci(patriotski nastroeni)
05.04.2008 05:26 | (18) | Like
George Link, 05.04.2008 05:03:16
Се надевам дека ручекот ќе им преседне , па ќе ги изнесат на болнички носила ..... како тој на Нато самитот !!!!!
05.04.2008 05:03 | (23) | Like
Alban, 05.04.2008 04:43:13
Pa Makedonci za politika ne ve biva, prijateli si nemate vasite verski braka ve izdavat. Ponatamosni pregovori se bez smisla gayreekite sepak imaat "nekoe"vlijanie vo svetot. Ako ne sakate poeke da popustate edinstveno vi preostanuva DA GI NAPADNETE TIE PEDERI, I DA SE POKAZETE DEKA IMATE MAD...A. Veruvajte druga opcija nema
05.04.2008 04:43 | (27) | Like
beti-detroit, 05.04.2008 04:28:54
mu se zakani bakojani na bus deka ke im go smeni i niv na amerikancite imeto i bus se isplasi i i popusti.strasno. batalete predvremeni izbori,pak gruevski pobeduva,ne gubete vreme na toa i pari,fatete se so makedonija i nejzin prosperitet.obedinete se barem sega vo ovie moneti i storite nesto za nas i nasite pokolenija
05.04.2008 04:28 | (25) | Like
usa, 05.04.2008 04:23:39
ne bi trebalo da prodolzat pregovorite zatoa sto nema okolu sto da se pregovara .problemot na grcite nee imeto na drzavata tuku problemot nivni e nasiot identitet i vo niedna sovremena zemja ne se vodat pregovori na taa tema .
05.04.2008 04:23 | (24) | Like
мкд, 05.04.2008 03:19:39
Република Македонија. Предвремени избори.
05.04.2008 03:19 | (25) | Like
Patrioti ?!, 05.04.2008 03:14:03
Emotivni reakcii ne se potrebni i za prvpat mozam da kazam deka se soglasuvam so Andov i so Petkovski. Makedonija moze da tera inat i da bara pravda a dali ke ja dobie toa e drugo, vtoro so takva politika nikogas nema da vlezeme vo NATO i EU zatoa sto Grcija ke ne blokira (kade e silata nema pravda), treto ime so geografska odrednica kako Sevrna Republika Makedonija voopsto ne go menuva identitetot na nacijata. So malku razum do krajot na godinata moze da bideme so datum za pregovori i clenka na NATO!
05.04.2008 03:14 | (30) | Like
k, 05.04.2008 03:06:09
Samo eden komentar na posledniot pasus АМБАСАДОРИТЕ НА ЕУ ВО РМ: ПОДГОТВЕНИ СМЕ ДА ПОМОГНЕМЕ! Ve molam prestanete da ni "POMAGATE" ni pomognavte premnogu mnogu vi sme "BLAGODARNI" dvolicni krvopijci
05.04.2008 03:06 | (30) | Like
makednoce, 05.04.2008 02:55:10
sega izleze grcija na videlo ..da se prekinat site pregovori so toa najgnasno pleme i da se pobara vo oon makedonija da se koristi so ustavnoto ime vo cel svet.. nema sto da pregovarame so gavolot poveke . i da se vrati clenot od ustavot sto bese izbrisan zaradi grcija i da se vrati 16 krako sonce za oficijalno vo makedonija i da se negira sve sto e grcko frletegi kaartickite od kosmofon i sve sto e grcko...vecna republika makedonija
05.04.2008 02:55 | (53) | Like
Alex, 05.04.2008 02:49:33
Nema sto da se pregovara so fashisticka grcija.Tie treba da si go namalat egoto.A za Italija i Francija deka ne poddrzale-toa se cisti lagi lugje.Cela Evropa kako utka dremese-t.e debelogazestite birokrati kako snobovi dremea i ja posmatraa nepravdata.Ne ni treba zaclenuvanje vo nikoja organizacija ako za toa treba da ja progoltame nasata gordost.
05.04.2008 02:49 | (28) | Like
MKD, 05.04.2008 02:45:07
grcite sega na set glas se za pobrzo da se zapocnat pregovorite znaejki deka ja prekrsija privremenata spogodba no sega NIE treba da se obratime do OON i da go promenime FiroMakedonija vo Republika Makedonija.Za nas pregovorite se zavsena rabota .Ne treba da se nasednuva uste ednas.Vetoto na grcite bese edne odlicna rabota za izlezod ovie takanareceni pregovori.Andov i kompanija podobro neka si ja promenat rabotata da odat nekade da kopaat bavci.sega tie ne se za predvremeni izbori bidejki znaat deka voopsto nema da bidat izbrani. No sto e najbitno SEGA e da ne se prvi istata greska da se pristapi vo novi pregovori za Nas tie se zavrseni Blagodarime grci sami si ja zabrkavte kasata sami i srkajte ja nam naseto ime ne ni smeta NIe si go sakame i za NISTO ne go davame Da zivee REPUBLIKA MAKEDONIJA
05.04.2008 02:45 | (31) | Like
dejan, 05.04.2008 02:07:55
gruevski narodot e so tebe mani gi ovie predavnici nema da ja platime taa previsoka cena so identitetot samo za da vlezeme vo nato,grcija ja prekrsi privremenata spogodba i kraj nema pregovori za imeto
05.04.2008 02:07 | (21) | Like
Goche, 05.04.2008 01:19:25
Ne ni trebat nikakvi pregovori, odgovori i slicno, grcija ja prekrsi vremenskata spogodba i neka im e na zdravje, makedonija bese E i ke ostane za uvek! Da zive Makedonija i napred Gruevski ne se predavaj kako kumunistite od tipot na Gligorov, Petkovski ,Crvenkovski, i Andov! site tie ke gi najde toa sto go dozivea Tupurka!!!
05.04.2008 01:19 | (23) | Like
slavjan, 05.04.2008 01:08:28
I pokraj toa shto grcite izvrshija genocid na nashiot narod vo Egejska Makedonija i go sprechuvaat chlenstvoto na Makedonija vo Nato, chitajki gi komentarite na chitatelite, omrazata prema bugarite mi izgleda izrazito poupadliva otkolku prema grcite. Mozebi bidejki se strateshki sojuznici na nashite braka srbi.
05.04.2008 01:08 | (49) | Like
Jazz, 05.04.2008 00:44:15
Imeto ne go davajte. Ova e edna manipulacija od Grcite koi se mislat deka se kralovi na zemjinata topka.
05.04.2008 00:44 | (29) | Like
igor, 05.04.2008 00:43:02
Predlog od lut crnec kako da go smenime imeto..........barem covekot ima koncept by AngryBlakGuy at 10:50 AM on 04/03/08 Reply by Email * ...if I was the prezdent of Macedonia I would give them a name so long and complicated that they would just say "fukk it, we'll stick with the old name". My Suggestion: -The Peoples Constitutional Independent Democratic Republic of the Upper Middle Right-Hand Quadrant of Macedonia! Take that you UN commies!!!
05.04.2008 00:43 | (26) | Like
Veli Gola od Skopje, 05.04.2008 00:34:32
ej cudo i posle ova neprimanje vo nato se uste e ziva MK!!!Dosta se zamaravme so nato i eu vladata neka raboti na podobruvanje zivotot i standardot na graganite i osloboduvanje od vizite,ako toa uspee ovaa vlada moze uste dolgi godini da opstane
05.04.2008 00:34 | (27) | Like
tetoac, 05.04.2008 00:28:56
Mi se gadi kad ce ga vidim ovja siledjija
05.04.2008 00:28 | (31) | Like
mene, 05.04.2008 00:07:26
sto bi rekol nasiot neprebol Tose:Sto e toa vo lugeto tazno sto ziveat vo zivoti tugi, koj po moeto minato plovi sosem mirno i bez da se srami.
05.04.2008 00:07 | (23) | Like
makedonec, 05.04.2008 00:00:34
da zivee bus makedonski priajtel
05.04.2008 00:00 | (30) | Like
dosta bese, 04.04.2008 23:57:21
Novi pregovori DA, no POINAKVI!!! Sustina na problemot e negiranjeto na Makedonskiot narod a ne ime na drzavata i site pregovori koi ke ja zadovolat Atina treba da ne zadovolat i nas so priznavanje na Makedonskiot narod i malcinstvo od niv! Se drugo e vetar vo magla i ponatamosno ponizuvanje za nas!
04.04.2008 23:57 | (30) | Like
Boca, 04.04.2008 23:47:01
Zad dobriot konj se kreva golema prasina.Istoto e sega i so Makedonija,ni zaviduva grcite na dobrososedckite odnosi so site drzavi vo svetot.Nie ostanavme narod koj znaeme da cenime dobrini.Vo edna pogovorka se veli:nego ljuti toj sto treba da go molis.Da se prestani so pisuvanje na nedolicni iminja sprema sosedite,zosto denes si gore,autre si dole.akoj pokasno se smee,toj ima mir vo dusata,taka ke bide i so nasata Makedojija koga togas ke sedni vo NATO posto mestoto i stoi. Poraka do Premierot i Predsedatelot na drzavata:da sednat edno do drugo i da ne pravat sceni svrteni vo razliciti pravci i da razgovara.Samo so sloga,KADE IMA SLOGA IMA I BOGA,a kaj nas nema sloga nema i boga. Treba da svatime bez razlika na nacionalnost deka sme site madeonci,samo taka ke postignime edinstvo. Pozdrav do site makedonci i kade da se se makedonci.
04.04.2008 23:47 | (29) | Like
golub italia, 04.04.2008 23:37:46
Kako ne se zasramat ambasadorite vo Makedonija da ni prodavat fori sto veke so oci gi vidovme ,zatvorete gi ustite veke vi mirisat na fasisti,znaeme i nie sea makedonskiot narod koj ni e priatel samo Turcija i Slovenija i del od zemjite na poranesnot blok na rusia,za resto od svetot za nas naconalistie se mrtvi sea ke morame sami da se preispitame kade sme zgresile ili na koj sme veruvale dosega ,ne parkot vo skopje da go narecet Gorg BUS ako sakate narecete go i NATO veke e se svrsena rabota ,dobro rezisirana drama vo nato zafcera vidovme se karat usa i grzija no toa e samo scena od prviot cin za da na krajot ispadne dramata smesna za site pa prvo treba da se resi problemot so imeto i vednas ste vo NATOi krajot na dramata makedonija izjavi glumecot sefer ne primana vo Nato,e tuka reziserot zgresil trebalo da navede posledna scena tragicno za nas a srekno za onie koi se nadevam deka nema sonceto Alesandrovo da gi ogre . Pa sto zboruvat site koe ime sto sakat da menime nie ,pa s
04.04.2008 23:37 | (32) | Like
Goce Viena, 04.04.2008 23:33:02
Makedonskite politicari da prodolzat so reformite podignuvanjeto na standardot i vrabotuvanje na sto e mozno poveke makedonski gragani pregovorite za imeto da se prekinat i vo nikoj slucaj da ne se razmisluva za predvremeni izbori bideki tie kostaat golemi pari a pari makedonija za rasfrlanje nema imame dovolno siromasni gragani na koi tie pari za predvremeni izbori mozat da im se podelat makedonija so dva milioni gragani treba da bide zemja koja ke ima potreba od rabotna raka a ne da ni zaminuvaat nasite gragani na pecalba treba politicarite toa da go izmenagiraat a ne vo sobranie da vodat jalovi sednici so prepukuvanja i omrazi
04.04.2008 23:33 | (21) | Like
Pavel, 04.04.2008 23:30:58
Celnicite na Grcija postojano velat (kako i sega vo Bukurest): Nie sve storivme, za zal Makedonija ne e soglasna na kompromis. Dali nasite mediumi pogresno ne izvestuvaat za pregovorite? Dali Grcija vo sporot e vo pravo? Dai na vistina sve storila Grcija ili pak nie bevme tie sto se soglasivme da go prifatime predlogot na Nimic? Ova bi sakal da se rascisti, pa ako se vidi deka Grcija ne e soglasna na kompromis, togas da se obratime do OON, da gi prekinime razgovorite so Grcija, pa sto ke bide neka bide. Vakvata sostojba sto ne doveduva nitu na nebo nitu na zemja pod postojana presija na Grcija da go isfrlime imeto Makedonija od ustavnoto ime e nizdrzliva. Vo vrska so sporot Makedonija pred se treba da ima i dostoinstvo, ako ne zaaradi ovaa generacija toa zaradi idnite generacii.
04.04.2008 23:30 | (34) | Like
Lenin tolomanoski, 04.04.2008 23:21:52
Da go napraveche ova Makedonija cto go napravi Grcija ce bevme staveni na stramen stol.Posle ova gledam deka ova ne e dogovor na dve ramnopravni strani. Se nekako povece se teznee da se zadovolat apetitite na Grckata strana.
04.04.2008 23:21 | (42) | Like
Pirin Planina, 04.04.2008 23:11:34
Predavnicite Titos Petkopoulos i Stoianos Andopoulos treba da bidat ignorirani od Makedonskiot. I se nadevam deka i sektorot za korupcija pri nasata vlada ke vrsi istrazuvanje vednas da vidime dali ovie predavnici i slicni "politicari" i takanareceni intelektualci primile mito od Atina. Makedonskiot narod se somneva. Ajde da vidime i da ja iscistime Makedonija od Grkofili- predavnici. Edinstveno morama da ja prekineme vremenata spogodba so Atina i treba vednas da se sprovedua bojkot na se sto e Atinsko vo makedonija. (site kompanii treba da se bojkotiraat kako cosmofon, vero, stopanska banka, itn)
04.04.2008 23:11 | (35) | Like
b-str., 04.04.2008 23:06:07
Ne ni trebaat sega izbori,tuku sega e najpotrebno politicko edinstvo vo Makedonija.........
04.04.2008 23:06 | (25) | Like
 

 

 

НАЈНОВИ ВЕСТИ
Насловна
Photofinish

 

m
Секој испуштен алат ќе се стркала до најнепристапното место од работилницата.
 
Гола вистина
 

Снег на Водно
Блесок 10