вторник, 18 септември 2012  ::  Бр. 15092
Маркетинг Контакт Импресум Претплата Пријатели Архива
Излегува секој ден освен недела. Првиот број излезе на 11.11.1963 год.
Изјава на денот
Ми се гади од БиХ
Милорад Додик, претседател на Република Српска
НАСЛОВНА Вести Економија Скопска Балкан и Свет Култура Спорт Забавна Од почеток Видео
Вести


АПЕЛАЦИЈА ЈА ПОТВРДИ ПРЕСУДАТА ЗА УБИСТВОТО НА ЧЕВРЕСКИ


Убиецот останува во затвор 14 години


Скопскиот Апелациски суд ја потврди пресудата на Основниот суд Скопје 1 со која обвинетиот Александар Алексовски е осуден на 14 години затвор за убиство на Михајло Чеврески


Апелацискиот суд Скопје на 12-ти овој месец до Основниот суд Скопје 1 Скопје ја достави пресудата со која е потврдена првостепената пресуда на овој суд од 3-ти април годинава со која обвинетиот Александар Алексовски е осуден на единствена казна затвор во траење од 14 години, за сторено кривично дело убиство" и кривично дело недозволено изработување, држење и тргување со оружје и распрскувачки материи".

Убиството се случило на 15 август 2011 година на локалниот пат кон езерото Козјак, атар на село Нова Брезница-Скопје. Сега осудениот Алексовски со употреба на огнено оружје-пиштол, кој неовластено го држел, со умисла го убил Михајло Чеврески. Осудените Костевски и Наунчевски кои му помагале на Алексовски да не биде откриен од органите на прогонот, го земале телото на убиениот Чеврески и го одвлекле од патот со намера да го скријат, оставајќи го во грмушките покрај патот. Пред да го напуштат местото на настанот, првоосудениот Алексовски од Чеврески одзел златен синџир со крст, мобилен телефон и рачен часовник.

Обвинетиот Александар Костевски е осуден на казна затвор во траење од 4 години и 6 месеци, а обвинетиот Панче Наунчевски на казна затвор во траење од 5 години

Статијата е прочитана 700 пати. #

Зошто мојот коментар не излегува на Web страницатa?

Оставете коментар за објавената вест
Сите полиња се задолжителни!

Од кого:


Коментар: 


*Ве молиме впишете ја шифрата и притиснете испрати
ASP CAPTCHA Generator 

    

 

 

 

НАЈНОВИ ВЕСТИ

 

Снег на Водно
Блесок 10
Марфи

Прво брачно правило: Ако си во право - брзо извини се.